هر آنچه كه بايد درباره راه رفتن نوزاد بدانيد

هر آنچه كه بايد درباره راه رفتن نوزاد بدانيد

سال اولی که نوزاد وارد یک خانواده می‌ شود، سالی پر از اتفاقات تازه و نقاط عطف در زندگی نوزاد می‌باشد، زیرا در همان سال‌ های ابتدایی، رشد کودک با سرعت زیادی انجام می ‌شود. در واقع وقتی صاحب فرزندی می شوید در هر برهه از زمان میخواهید میزان رشد او را با چشمانتان ببینید، به عنوان مثال پس از مدتی او صحبت می کند یا میتواند بنشیند، صحبت کند و راه برود. بسیاری از والدین یکی از اتفاقات مهمی که در زندگی هر نوزاد سالم ایجاد می ‌شود را، عمل راه رفتن میدانند. اما تاکنون فکر کرده اید که راه رفتن نوزاد نیز علائمی دارد؟ با ما همراه باشید:

·        نشستن و چهار دست وپا رفتن نوزاد:

اینکه مشاهده می کنید فرزندتان برای نشستن تلاش می کند باید بدانید که او در حال آماده سازی خود برای راه رفتن است. هر نوزادی برای اینکه بداند چگونه باید راه برود ابتدا باید یاد بگیرد که چگونه بدون استفاده از دست هایش بنشیند. این نشستن ها معمولا از شش ماهگی و همزمان را چهار دست و پا رفتن آنها شروع می شود آنها علاقمند به رفتن از یک مکان به مکان دیگر با سرعتی بسیار بالا هستند. شما باید بدانید که برای راه رفتن نوزاد نیاز است که ماهیچه های ناحیه پشت و سیستم عصبی نخاع با یکدیگر همکاری کرده و این همکاری در اغلب موارد به مرور اتفاق می افتد.

راه رفتن نوزاد

·        نوزادان سعی می کنند خود را بالا بکشند:

اگر والدین خوبی باشید حتما وضعیت رشد نوزادتان را زیر نظر دارید، وقتی آنها به ۹ تا ۱۰ ماهگی می رسند شما به مرور متوجه می شوید که آنها سعی دارند با گرفتن میز و صندلی خود را به سمت بالا بکشند. در واقع این کار برای آزمون حفظ تعادل بدن و تقویت عضلات پا و هماهنگ کردن آن با قسمت فوقانی بدن انجام می شود. معمولا در ابتدای کار نوزادان با شکست مواجه می شود هر بار به زمین می خورند اما نکته ی مثبتی که وجود دارد این است که آنها ناامید نشده و همواره تلاش می کنند. در واقع راه رفتن نوزاد به کنترل کردن خودشان بستگی دارد.

·        تاثیر دست در راه رفتن نوزاد:

یکی دیگر از مراحلی که در راه رفتن نوزاد نقش دارد، استفاده از دست ها می باشد. در واقع کودک در این مرحله به خوبی یاد میگیرد چگونه برای اینکه بتواند بایستد باید از دست هایش استفاده کند. در واقع در اکثر مواقع آنها از دستشان برای حفظ تعادل و همچنین تقویت خودشان استفاده می کنند. مطمئنا بارها دیده اید که با اینکه شما دست نوزادتان را گرفته اید اما آنها برای اینکه خودشان تعادلشان را حفظ کنند دست ها را به بالا و پایین حرکت داده و از افتادن جلوگیری می کنند. در این هنگام شما به راحتی میتوانید اهمیت و نقش مهم دست را در راه رفتن نوزاد درک کنید.

راه رفتن نوزاد

·        مرحله کروز:

یکی دیگر از مراحلی که نوزاد قبل از راه رفتن کامل باید به آن آگاه باشد و آن را کاملا بیاموزد حرکت دادن کامل پاها می باشد. البته برای این کار نیاز است که از قبل آزمون و خطاهایی را پشت سر بگذارد و به صورت مستقل پاها را به حرکت در بیاورد. در واقع کودک پس از اینکه خود را به سمت بالا می شود و از میز برای انجام این کار کمک میگیرد حال به مرحله ی کروز رسیده است. این مرحله با مرور و تمرین زیاد امکان پذیر است و باعث می شود عضلات پا و سایر اعضای بدن به هماهنگی لازم برسد و کودک هر بار مسیر طولانی تری را طی کند. برای کمک در راه رفتن نوزاد می توانید دست او را بگیرید و آرام همراه او قدم بزنید مطمئنا باشید که از راه رفتن او به وجد خواهید آمد.

نکاتی مهم که والدین باید در رابطه با راه رفتن نوزاد بدانند:

وقتی راه رفتن نوزاد شروع می شود مسلما او به بسیاری از اشیا دسترسی پیدا خواهد کرد از همین رو حال مسئولیت شما سنگین تر شده و باید مراقبت های ویژه و بیشتری از او داشته باشید و تمام حواستان به فرزندتان باشد برخی نکاتی که باید آن را رعایت کنید عبارتند از:

– هر وسیله تیز و برنده و شکننده ای که در مسیر راه کودک قرار دارد را بردارید.

– شما همواره باید برای فرزندتان وقت بگذارید تا در راه رفتن به او کمک کنید. والدین نقش بسیار زیادی در تقویت عضلات و تعادل برای راه رفتن دارند. به عبارت دیگر محیط زندگی خود را از وسایل پر خطر برای کودک مثل وسایل تیز و برنده و شکننده پاک کنند و با نشان دادن اسباب بازی‌های متناسب با سن کودک و البته جذاب، انگیزه حرکت و رسیدن به آن‌ها را برای او ایجاد کنند.

– وقتی کودک سعی دارد تا به صورت مستقل پاهای خود را حرکت دهد و شروع به راه رفتن کند شما باید هرگونه وسایل شکننده را از روی میز و مبل و کلا مسیر حرکتی او دور کنید و سعی داشته باشید در راه رفتن به او کمک کنید.

– اگر فرزندتان کاری را درست انجام داد، با لبخند و تشویق های بیشتر او را وادار کنید تا دوباره آن کار را انجام دهد.

– اگر میخواهید فرزندتان را به خارج از منزل ببرید حتما از کفش های مناسب با سن کودک استفاده کنید.

– تهیه وسائلی مانند روروئک میتواند قبل از شروع به راه رفتن یک شبیه سازی بسیار خوب برای راه رفتن او باشد و امکان زمین خوردن و آسیب های وارده را تا حد زیادی کاهش دهد و در حفظ تعادل او موثر باشد.

راه رفتن نوزاد

 

تأخیر در راه رفتن نوزاد

گاهی والدین متوجه می شوند که سن نوزادشان در حال افزایش است اما آنها هنوز نتوانسته اند به طور کامل راه رفتن را آغاز کنند اما باید بگوییم که این مسئله اصلا جای نگرانی نیست زیرا فرزندتان زمان بیشتری برای یادگیری نیاز دارد. اما همواره موارد وجود دارد که میتواند باعث نگرانی شما شود به عنوان مثال اگر کودک در ۱۲ ماهگی نمی ‌تواند با تکیه بایستد،‌ در ۱۸ ماهگی نمی ‌تواند راه برود یا در دو سالگی قادر به راه رفتن به شکل باثباتی نیست، لازم است این موضوع را با پزشکش مطرح کنید.

شما باید به این مسئله آگاه باشید که کودکان همواره طبق یک جدول زمانی واحد رشد نمی کنند برخی کودکان زودتر راه رفتن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن را شروع می کنند و برخی دیگر دیرتر این فعالیت ها را آغاز می کنند. پس اگر کودک شما زودرس بود،‌ لازم است نقاط عطف او را بر مبنای موعد مقرر زایمان یعنی ۹ ماهگی حساب کنید که متخصصان اطفال آن را سن تطبیقی کودک می ‌نامند.

کمک به راه افتادن کودک

وقتی مشاهده کردید که کودک خود سعی دارد یاد بگیرد که چگونه راه برود و یا خود را بالا بکشد و ایستاده بماند و یا دیگر نداند که چطور به حالت نشسته برگردد. اگر کودک در این وضعیت گیر افتاد و گریه کرد، بهتر است فوراً او را برندارید و بنشانید. بلکه به او نشان دهید که چطور زانوهایش را خم کند تا بتواند بدون اینکه روی زمین بیفتد بنشیند و اجازه دهید خودش سعی کند این کار را انجام دهد.

شما می‌توانید با ایستادن جلوی کودکتان یا زانو زدن و باز کردن دست‌رهایتان او را تشویق به حرکت به سمت خودتان کنید یا می ‌توانید هر دو دستش را بگیرید و به سمت خودتان راه ببرید. همچنین کودک احتمالاً از کامیون یا اسباب ‌بازی هل دادنی که بتواند هنگام راه رفتن به آنها تکیه کند لذت خواهد برد. بهتر است اسباب‌ بازی‌هایی بخرید که محکم هستند و تکیه‌گاه عریضی دارند.

همیشه اطمینان حاصل کنید که کودکتان فضای ایمن و نرمی دارد که در آن مهارت ‌های جدیدش را تمرین کند. دستورالعمل‌های استاندارد ایمن ‌سازی محیط برای حضور کودک را دنبال کنید و هرگز کودکتان را بدون نظارت و مراقب ترک نکنید.

راه رفتن نوزاد

اگر به دنبال اطلاعت بیشتری در مورد خرید سیسمونی نوزاد هستید میتوانید در بخش بلاگ سایت مقالات مفید بیشتری را مشاهده بفرمایید. اینجا کلیک کنید

اگر هم قصد خرید سیسمونی نوزاد را دارید و یا احتیاج به اطلاعات درباره محصولات دارید میتوانید به این صفحه مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی مادرآن

[widget id=”text-12″]
[widget id=”custom_html-7″]

مطالعه این مقاله رو به شما پیشنهاد میکنیم  قبل از تزيين اتاق خواب نوزاد پسر يا دختر خود حتما اين مقاله را بخوانيد

 

نظر خودتان را ارسال کنید
سایر مقالات مفید برای شما


آخرین محصولات پر بازدید


logo-samandehi

کی از هدیه گرفتن بدش میاد آخه ؟

اگر میخواین برای اولین بار از سایت ما وسایل سیسمونی و بخرید کافیه

کد madaraan.ir و وارد کادر تخفیف سبد خرید بکنید و 10/000 تومان از ما هدیه دریافت کنید