كامل ترين اطلاعاتي كه بايد درباره قد و وزن نوزاد بدانيد

كامل ترين اطلاعاتي كه بايد درباره قد و وزن نوزاد بدانيد

وزن هنگام تولد یكی از عوامل تعیین كننده سلامت نوزادان است. اگر دقت كرده باشید یكی از اولین پرسش‌ها بعد از دانستن جنس نوزاد این است كه چقدر وزن دارد. به همین دلیل حفظ سلامت نوزاد قبل از به دنیا آمدن و بعد از تولد او اهمیت زیادی دارد زیرا مصون ماندن نوزاد از هرگونه بیماری در دوران جنینی و بعد از آن از عوامل رشد جسمانی مناسب او خواهد بود.  به همین دلیل تغذیه و وزن گیری کودک یکی از بزرگ ترین دغدغه های ذهنی پدرو مادرها می باشد. ولی گذشته از دغدغه های ذهنی باید بدانیم که کودک چه میزان غذا نیاز دارد و هر ماه چقدر باید وزن بگیرد زیرا تاثیر بزرگی روی سلامت و رشد کودک دارد. این اطلاعات را میتوانید با مراجعه به پزشک دریافت کنید  اما در این مقاله در نظر گرفته ایم تا در رابطه با قد و وزن نوزاد توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم تا آگاهی بیشتری نسبت به میزان وزن گیری کودک از یک هفتگی تا یک سالگی در اختیار داشته باشید. با ما همراه باشید.

راهنمای کامل قد و وزن نوزاد تا یک سالگی

 ۱-۴ هفتگی:

وقتی نوزاد متولد میشود توسط پزشکان وزن آن ثبت می شود اما پس از گذشت ده الی دوازده روز پس از تولد متوجه می شوید که او در حال از دست دادن وزن خود است حتی به وضعیتی مواجه می شوید که فرزندتان حتی وزنش به کم تر از وزن زمان تولدش رسیده است. اما باید بگوییم که این مسئله اصلا جای نگرانی ندارد زیرا یک روند طبیعی بوده و تقریبا در تمامی نوزادان وجود دارد. پس از هفته ی دوم تولد کودک شما جان تازه ای میگیرد و به محیط جدید عادت می کند و دوباره وزن خود را بدست می آورد و حتی دچار اضافه می شود. دقت داشته باشید که تغذیه مناسب در قد و وزن نوزاد تاثیر بسیار زیادی دارد و مادران هر دو الی سه ساعت باید به کودکان شیر بدهند.

۱-۲ ماهگی:

اگر نوزادتان از شیر مادر استفاده می کند باید دقت داشته باشید که مادران نیز باید پرهیزهای غذایی بسیار زیادی داشته باشند زیرا نوع غذایی که مصرف می کنند در شیر آنها تاثیر مستقیم دارد و اگر شیر بدطعم باشد در نتیجه نوزاد آن را نمیخورد و کودک با مشکل مواجه می شود. نوزادان به طور طبیعی در یک ماه اول زندگی خود باید به صورت هفتگی در حدود ۲۰۰ گرم وزن اضافه کنند که در پایان ماه چیزی در حدود ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ گرم می باشد. این افزایش وزن در ماه دوم نیز به همین منوال طی می شود اما باید در نظر داشته باشید که فرزندتان در طی این مدت به خوبی شیر بخورد و هیچ گاه احساس گرسنگی نداشته باشد.

قد و وزن نوزاد

۳ ماهگی:

در ماه سوم تولد شما مشاهده می کنید که نوزادتان شروع به حرکت می کند او دست و پای خود را حرکت می دهد و نسبت ه اتفاقاتی که در اطرافش رخ می دهد واکنش نشان می دهد. این مسئله شاید در وزن او تاثیرگذار باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که فرزندتان باید در ماه سوم تولد خود حدود ۲ کیلوگرم یا همان ۱۸۰۰ گرم وزن اضافه کند. در واقع پزشکان بر این عقیده هستند که افزایش وزن آن هم در حدود یک کیلوگرم برای ماه سوم اصلا مناسب نبوده و کودک را با مشکل مواجه می کند در واقع به نوعی قد و وزن نوزاد با هم همخوانی ندارد.

 ۴ ماهگی:

در ماه چهارم تولد نیز کودک همانند ماه سوم باید دو کیلوگرم وزن اضافه کند اما نکته ای که وجود دارد این است که در این ماه کودک میل بیشتری به غذا خوردن نشان میدهد و تمایل دارد مادر همواره به او شیر بدهد. دقت داشته باشید این مسئله میتواند در قد و وزن نوزاد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. اما با توجه به اینکه مادران مجاز به استفاده از غذاهای جامد به کودک در ماه چهارم نیستند شاید این مسئله مقداری مشکل ساز باشد اما باید بدانید که در این ماه کودک حرکات بیشتری از خود نشان می دهد مثلا سر خود را بالا می گیرد یا دست هایش را بازی می دهد.

۵-۶ ماهگی:

وقتی ماه پنجم تولد نوزادتان پایان می یابد باید بررسی که آیا وزنش تقریبا دو برابر شده است یا خیر. در این صورت میتوانید با توجه به نظر پزشک از غذاهای کمکی و غذاهای مجاز برای کودکان استفاده کنید. اما در ماه ششم تولد وقتی که از غذاهای مجاز برای کودکتان استفاده میکنید باعث می شود که تنها نیم کیلوگرم به وزن او افزوده شود زیرا با توجه به اینکه فعالیت او افزایش یافته است از دست دادن وزن عادی جلوه می کند.

قد و وزن نوزاد

۷-۱۲ ماهگی:

وقتی به بررسی قد و وزن نوزاد خود میپردازید باید در نظر بگیرید که دیگر استفاده از غذاهای کمکی آغاز شده و نیازی نیست تنها از شیر مادر برای تغذیه فرزندتان استفاده کنید. از همین رو وقتی فرزندتان به خوردن غذاهای جدید عادت کرد میتوانید هر ماه مقداری غذای جدید به رژیم غذایی او اضافه کنید و این کار باعث می شود که او دوباره به روند افزایش وزنش ادامه دهد. هر چه به یک سالگی نزدیک تر می شوید متوجه می شوید کودک در پایان این ماه ها سه برابر وزن اولیه ی خود وزن دارد و هنوز نیاز به پنج وعده غذا بعلاوه ی شیرمادر یا شیر خشک دارد.

چه نوزادی را كم وزن می‌گوییم؟

چنانچه به دلایل مختلف زایمان زودرس و با عمل سزارین اتفاق بیفتد، نوزاد نورس است. این احتمال وجود دارد كه نوزاد ۲ هفته یا حتی یك ماه زودتر به دنیا بیاید. در این حالت شاخص‌های رشد نوزاد كمتر از میزان طبیعی است و ممكن است وزنش كم باشد. وزن کم هنگام تولد با مدت زمان بارداری رابطه مستقیم دارد، چراکه هر چه تعداد هفته ‌های بارداری نسبت به مدت طبیعی کمتر باشد، وزن کم هنگام تولد در نوزادان شایع‌تر است. از سوی دیگر هرچه وزن نوزاد هنگام تولد كمتر باشد احتمال این‌كه صدماتی به او برسد، بیشتر است. در این صدمات مهم‌ترین مسئله رشد مغزی ناكافی است كه عوارض مغزی مانند تشنج را به همراه دارد. یكی دیگر از عوارض تولد زود هنگام كم خونی است. اگر نوزاد ذخیره آهن كافی در هفته‌های پایانی دریافت نكند ممكن است كم خون شود. علاوه بر این رشد قفسه سینه در این نوزادان اغلب ناكافی است و چون انرژی كافی ندارند اغلب این نوزادان بیشتر می‌خوابند و قدرت مكیدن خوب را هم ندارند و سینه مادر را خوب نمی‌گیرد.

درمان کمبود وزن با هورمون رشد

امروزه پیشرفت های بسیار زیادی در حوزه پزشکی رخ داده است و میتوان گفت که کمبود رشد نوزادان علاوه بر اینکه یک مشکل شایع می باشد یکی از مسائلی است که پزشکان توانسته اند راه حل مناسبی برای آن پیدا کنند. در این رابطه باید بگوییم که هورمون رشد یکی از بهترین راه هایی است که پیش روی انسان ها قرار دارد که با استفاده از مهندسی ژنتیک ساخته شده است. اما یک نکته ی منفی که در این درمان وجود دارد این است که به دلیل هزینه ی بالای آن همه ی اقشار جامعه نمیتوانند از پس آن بربیایند. این دارو فقط به صورت تزریقی وجود دارد و بهتر است هر شب تزریق انجام شود. مدت درمان طولانی است و تا زمانی که رشد متوقف شود درمان ادامه می یابد. در برخی موارد ممکن است درمان پس از ۱- ۲ سال قطع شود و ترشح هورمون رشد با پیشرفت بلوغ طبیعی شود.

قد و وزن نوزاد

باورهای غلط در رابطه با قد و وزن نوزاد

ما در جامعه ای زندگی میکنیم که باورهای غلط بسیاری در آن وجود دارد. یکی از این باورها در رابطه با قد و وزن نوزاد می باشد. در این رابطه باید بگوییم که افزایش قد بجز روش هایی که در رابطه با آن توضیح دادیم امکان پذیر نیست. استفاده از صندل ها یا کفش های مخصوص، امواج لیزری و یا روش های محیرالعقول دیگر برای افزایش رشد غیرعلمی و بدون تاثیر بوده و صرفا یک تجارت آلوده است. گروهی تصور می کنند که تزریق هورمون رشد به استحکام استخوان ها کمک کرده و فرد را جوان نگه می دارد. باور غلط دیگری که وجود دارد در مورد ورزشکارانی است که فکر می کنند با دریافت هورمون رشد بدن عضلانی تر و بافت چربی کمتری خواهند داشت.

اگر به دنبال اطلاعت بیشتری در مورد خرید سیسمونی نوزاد هستید میتوانید در بخش بلاگ سایت مقالات مفید بیشتری را مشاهده بفرمایید. اینجا کلیک کنید

اگر هم قصد خرید سیسمونی نوزاد را دارید و یا احتیاج به اطلاعات درباره محصولات دارید میتوانید به این صفحه مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی مادرآن

[widget id=”text-12″]
[widget id=”custom_html-7″]

مطالعه این مقاله رو به شما پیشنهاد میکنیم  کرم ضدآفتاب نوزاد چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟*نکات خرید ضدآفتاب

نظر خودتان را ارسال کنید
سایر مقالات مفید برای شما


آخرین محصولات پر بازدید


logo-samandehi

کی از هدیه گرفتن بدش میاد آخه ؟

اگر میخواین برای اولین بار از سایت ما وسایل سیسمونی و بخرید کافیه

کد madaraan.ir و وارد کادر تخفیف سبد خرید بکنید و 10/000 تومان از ما هدیه دریافت کنید