برای دریافت مشاوره (در ساعات اداری) تماس بگیرید

ارتباط در واتساپ
02177682369

مزایای استفاده از تشک رفلاکس برای نوزادان

تشک رفلاکس برای نوزادان

یکی از اتفاقات رایج در نوزادان، بالا آوردن شیر می‌باشد که معمولا جای نگرانی ندارد. این اتفاق گاهی نشان‌دهنده رفلاکس اسید معده است. رفلاکس یکی از بیماری‌های شایع و آزاردهنده در نوزادان و کودکان می‌باشد. در این مواقع بهتر است از تشک رفلاکس برای نوزادان، که یک تشک شیب‌دار است برای نوزادان استفاده شود. این تشک‌ها از عمل رفلاکس نوزاد در حین خواب جلوگیری می‌کند.

در این مطلب با ما همراه باشید، تا با مزایای استفاده از تشک رفلاکس برای نوزادان آشنا شوید.

بیماری رفلاکس معده

رفلاکس معده، یک بیماری فیزیولوژیکی و مزمن گوارشی می‌باشد که باعث برگشت غیرعادی محتویات معده (مواد اسیدی) به درون مری می‌شود. اگر اسید معده بیش از حد نرمال باشد و نوزاد تحت درمان قرار نگیرد در درازمدت باعث آسیب رسیدن به مخاط مری می‌شود.

علت اصلی این بیماری بسته نشدن دریچه بین معده و مری است که باعث برگشت اسید معده به سمت مری می‌شود که همان “ترش کردن غذا” است. اسید معده معمولا در تحریک، درد و سوزش سر دل تاثیر بسیار زیادی دارد. لازم به ذکر است، که این بیماری در نوزادان و شیرخواران شایع‌تر است.

چگونه رفلاکس معده نوزاد را تسکین دهیم؟

شما می‌توانید به کمک تغییراتی در نحوه تغذیه نوزاد، به کاهش رفلاکس معده آن کمک کنید. در بخش زیر به چند مورد از این تغییرات اشاره شده است:

 • بهتر است در حالت ایستاده به نوزاد خود شیر داده و حدود نیم ساعت او را در حالت ایستاده نگه دارید تا از بالا آمدن اسید معده جلوگیری کنید.
 • تعداد دفعات شیردهی به نوزاد را افزایش و حجم شیری که به آن می‌دهید را کم کنید. زیرا نوزاد با معده پر بیشتر دچار رفلاکس معده می‌شود.
 • آروغ زدن کودک می‌تواند باعث جلوگیری از علائم رفلاکس معده در کودک شود. به همین دلیل بعد از شیر دادن به نوزاد مرتبا آروغ آن را بگیرید
 • یکی دیگر از علائم کاهش رفلاکس معده در نوزاد استفاده از تشک‌های شیب‌دار می‌باشد، که می‌توانید به کمک قانون جاذبه از رفلاکس معده نوزاد خود در هنگام خواب جلوگیری کنید

تشک رفلاکس برای نوزادان

به تشک رفلاکس برای نوزادان، تشک ضد خفگی هم گفته می‌شود. این تشک دارای شیب کمی می‌باشد تا از رفلاکس معده کودک در حین خواب جلوگیری کند. تشک‌های آنتی رفلاکس در شیب‌های 12، 20 و 30 درجه تولید می‌شوند. انتخاب درجه آن به شدت رفلاکس نوزاد بستگی دارد. لازم به ذکر است که در دو طرف این تشک بالشتک‌هایی قرار دارد، تا از حرکت نوزاد در هنگام خواب جلوگیری کند.

تشک رفلاکس برای نوزادان

مزایای استفاده از تشک رفلاکس برای نوزادان

در سطر زیر به مهم‌ترین مزایای استفاده از تشک رفلاکس برای نوزادان اشاره شده است:

 • تشک‌های آنتی رفلاکس معمولا قابلیت شستشو دارند. به همین دلیل در مواقعی که نیاز است می‌توانید رویه آن را درآورده و در ماشین لباسشویی بیاندازید.
 • برای حفظ ستون فقرات و راحتی نوزادان، معمولا جنس آن در سه حالت اسفنجی، فومی و فنری در بازار موجود می‌باشد.
 • از دیگر مزایای تشک رفلاکس می‌توان به وجود حفره‌های ایجاد گردش هوا در قسمت سر اشاره کرد، که مانع از خفگی نوزاد در هنگام خواب می‌شود.
 • تشک رفلاکس معده در حفظ سلامتی ستون فقرات نوزاد نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • این تشک‌ها قابلیت استفاده از بدو تولد تا 8 ماهگی را دارند.
 • از دیگر مزایای تشک‌های رفلاکس معده برای نوزادان این است، که مورد تایید و توصیه پزشکان می‌باشند.
 • رویه این تشک‌ها از مواد ضدباکتری و ضدحساسیت تولید می‌شوند.
 • این تشک‌ها دارای کاور ناییلونی محکم و زیپ‌دار می‌باشند. بنابراین شما می‌توانید با رعایت تمام نکات بهداشتی آن را در مهمانی‌ها و یا مسافرت‌ها برای خواباندن کودک خود حمل کنید.
 • جنس تشک‌های آنتی رفلاکس معمولا 100% نخی و از بهترین پارچه‌های بدون پرز  تولید شده و ابر داخلی آن نیز ضد حساسیت می‌باشد.
 • معمولا ارتفاع آنتی رفلاکس بین 20 الی 30 سانتی متر می‌باشد، این ارتفاع از لیز خوردن کودک جلوگیری می‌کند.
 • از دیگر مزایای تشک آنتی رفلاکس این است، که قابلیت خوابیدن کودک به پهلو را نیز دارد.
 • این تشک می‌تواند باعث تنفس بهتر و تخلیه مجاری بینی نوزاد نیز شود.

برای خرید تشک رفلاکس و سایر لوازم نوزاد به این صفحه مراجعه کنید.

در آخر

در این مطلب به مزایای استفاده از تشک رفلاکس برای نوزادان اشاره شده است. درمان بیماری رفلاکس معده کودک، به شدت بیماری و سن نوزاد بستگی دارد. برای اینکه بخواهید از این بیماری جلوگیری کرده و عوارض آن را کاهش دهید، باید در روش‌های تغذیه، سبک زندگی و مراقبت از کودک تغییراتی را به وجود بیاورید تا کودک اذیت نشده و آسیب نبیند. همان طور که گفته شد یکی از راه‌های جلوگیری از رفلاکس اسید معده استفاده از تشک آنتی رفلاکس می‌باشد. این تشک‌ها با داشتن شیب مناسب باعث می‌شود کودک به راحتی خوابیده و عمل رفلاکس در آن کمتر رخ دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *